Як правильно доглядати за своєю зброєю?

Довговічність і надійна служба рушниці повністю залежить від його змісту і якісного догляду. При роботі зі зброєю варто пам'ятати, що сам постріл і що виникає в стволі тиск не так розхитують механізм при справності зброї, як несправний стан дотичних частин, заряди невідповідними за розмірами гільз і безцільне ляскання затворами.

Основні проблеми, що вражають зброю

У першу чергу в рушницю розхитується затвор і починають підтиратися його функціональні частини - гаки стволів, засувки і болт, на якому здійснюється обертання ствола. У разі ж коли рушницю повністю закрито жодна з частин не відчуває на собі настільки шкідливого для функціональності тертя, яке завжди виникає при відкритті і закритті. Головним ворогом механізму стає туго входить гільза, а також зміст болта і затвора в багнюці.

Якщо не виконувати обтірку і своєчасне змазування болтів і гачків попереду колодки перед складанням зброї, то на цих елементах може осідати пил і тверді частинки, які надають згубний вплив - стирання поверхонь тертьових компонентів і розробку гнізд. Щоб уникнути разбалтиванія зброї в колодці, необхідно містити всі вирізи в чистоті, охороняти їх від осідання пилу, а також перед складанням виконувати змазування болта і ствольних вирізів якісною олією.

Наступним головним правилом стає робота з підходящими патронами. Якщо гільзи роздулися і входять в ствол туго, то їх потрібно калібрувати перед спорядженням. Також необхідно подбати про оберігання зброї від попадання вологи. Навіть осіла на дерев'яні частини зброї вона може привести до розбухання і подальшого відшарування матеріалу від металевих частин. При подальшому просиханні частина вологи може опинитися на металі і сприяти його корозії.

Звичайно ж, це не остання проблема догляду. Потрібно ретельно стежити за справним станом бойків: надмірно загострені і довгі бойки можуть пробити метал пістона і сприяти попаданню газів в отвір бойків. Це процес надає окислення металу, сприяє виникненню іржі і не дає бойку вільно ходити в стволі. Після цього частішають осічки.

А от з замками в зброї практично не буває проблем - вони не піддаються ураженню газами і вологістю, за винятком тих випадків, коли зброя падає у воду. Їх рекомендується виймати і очищати один раз на рік.

Найпростішим у догляді стає ствол зброї. Якщо після кожного полювання прочищати ствол (для цього відмінно підійде лужний склад, РЧС, масло РЖ) і рясно змащувати його нейтральним маслом, то ймовірність пошкодження ствола буде мінімальною. Після стрілянини малодимние порохом потрібно проводити поетапну очистку зброї. На початку його обробляють маслом BALLISTOL, а вже через кілька днів проводять сухе очищення, яка допомагає видалити нагар. Після чищення ствол знову обробляється маслами з лужною реакцією. Після цього наліт не виявляється. Після здійснюється ретельна протирання ганчіркою, льоном або клоччям. Тільки після очищення рушниці ствол потрібно змастити маслом та протерти на наступний день.

Не варто проводити часткову очистку і легку протирку ствола. Неякісне очищення сприяє прояву нальоту та іржі.

Цікаві факти, виявлені на практиці

Дослідження військових авторитетів допомогли виявити одне цікаве явище. Під час пострілу нагріті порохові гази можуть обігріти невеликий шар стикається з ними металу настільки, що знизиться сила зчеплення частинок металу. І поки в каналі ствола буде високий тиск, гази проникають в розширені пори металу. Це явище - прийняття газів металом - називається оклюзією. Найбільше проникнення газів відбувається в тій частині ствола, де тиск вищий, а снаряд рухається не так швидко, тобто біля патронника. При подальшому русі снаряда тиск знижується, а швидкість його вильоту зростає, отже, і проникаюча здатність газів стає набагато менше. Цим і обумовлено найбільша пошкодження прилеглої до патроннику частини зброї.

Після того як снаряд вийде зі ствола, тиск різко знизиться і буде спостерігатися охолодження зброї. Саме в цей момент будуть виштовхувати проникли в пори гази. Таке явище відбувається до тих пір, поки метал повністю не охолоне. Після цього зчеплення частинок металу стане настільки сильним, що почне надавати протистояння і частина газу залишиться закупореним в порах ствола. Однак до кінця цього процесу всередині ствола відбудеться протистояння молекул і результатом стане так зване висипання або вигоряння металу.

Однак крім цього механічної дії, що відбувається в гладкоствольній зброї і позначається на його стані мінімально, існує ще і хімічне. Невелика кількість проник газу не виривається назад з такою силою, щоб надати згубний вплив на ствол. Однак порушене температурою або тиском молекулярне рівновага може сприяти новому викиду газів.

Виділяються в умовах пострілу продукти пороху не можуть згубно впливати на метал. Але після охолодження і впливу азоту продукти горіння притягують вологість і перетворюються на водянисту азотну кислоту, яка роз'їдає ствол. Період впливу шкідливої ​​азотної кислоти може бути досить тривалим і виділення можуть відбуватися після чищення зброї.

Використання масла BALLISTOL для догляду та захисту стовбура

Для підтримки стовбура в схоронності, німецькі військові та мисливці рекомендують високоякісне масло BALLISTOL, розроблене в Кельні винахідником конюшини. Хімічна формула цього засобу включає в себе близько 85% вазеліну і 15% спеціальної лугу. А також незначної кількості спирту. Складові не розшаровуються і забезпечують рідкий стан суміші до +7 ° за Цельсієм.

Основним дією засобу стає втягування в себе шкідливих окислень і перешкоду їх подальшому впливу на метал. Солі, що утворюються на внутрішній поверхні ствола, також поглинаються вазеліном і не роблять впливу на поверхню. Ще однією перевагою даного засобу є здатність до контакту з водою. У цьому випадку воно не втрачає свого захисного властивості і володіє низькою концентрацією. На 95-98% рідини досить 2-5% масла BALLISTOL. У тому випадку він перетворюється на густу емульсію білого кольору. Після обробки стовбура утворюється захисний шар білого кольору, який швидко зникає. Така реакція обумовлена ​​контактом з поглиненою з повітря вологи. Масло може служити не тільки для обробки внутрішніх частин зброї, але і при захисті інших частин зброї. Його особлива реакція на вплив води дозволяє захистити всі частини зброї, підвладні впливу дощу або підвищеної вологості при полюванні на озерах. При впливі рідини емульсія НЕ змивається і захищає всі поверхні зброї. Після полювання увібрало в себе воду масло легко видаляється, а поверхню знову обробляється захисним шаром.

У випадку з мисливськими рушницями варто звернути увагу на підвищену освінцовку стовбура. Для того щоб BALLISTOL надав максимальний ефект спочатку варто повністю видалити освінцовку з поверхонь каналу. В іншому випадку шар свинцю не дасть захисному засобу увібрати всі шкідливі речовини і під ним може утворитися іржа. Ці дані варто регулярно використовувати всім, хто користується малодимние порохом.

До вищевикладеним вказівкам можна додати ще один важливий момент - ніколи не варто плескати одним пістоном. Продукти горіння, який утворює при Пістони пострілах можуть чинити негативний вплив і стимулювати виникнення такої іржі, яку практично неможливо видалити.

Очищення освінцовкі в малокаліберних стовбурах

Досить часто, вивчаючи мисливську літературу, можна знайти відомості про те, що малокаліберні стовбури більш схильні до виникнення освінцовкі, яку важко видалити. Те, що така зброя свинцю більше - перевірений факт. Однак очищення зброї не є важким. Найсильніше на стовбур осаджуються перші сліди свинцю. Усі наступні опади легко знімаються м'якої металевої щіточкою або мідним ершом. А ось робота з першими опадами буде складна як в рушницях великого, так і маленького калібру.

Незважаючи на те, що процес очищення нудний і одноманітний, він займе не більше 15 хвилин. Спеціальні щіточки, не туго входять в стовбур і змащені достатньою кількістю масла, допоможуть позбутися від нальоту. Природно, чим частіше робиться постріл, тим більше свинцю осаджується на поверхні каналів. Але наступна обробка щітками дозволяє повністю видалити залишки.

Складні пошкодження рушниць

Правильна обробка і догляд за зброєю дозволяють зберегти його в чудовому стані. Однак іноді можуть виникнути і серйозні пошкодження, які не так просто усунути. До числа таких проблем можна віднести здуття і зминання стовбура, виникнення випадкових пострілів і осічок, спровокованих зривом ударників зі спусків, а також розхитування затвора.

Чи не сильне смятие зброї не вимагає обов'язкової зупинки стрільби, але при першій же можливості зброю необхідно реставрувати. У цьому випадку потрібно звернутися до фахівця зброяреві, а довіривши рушницю недосвідченому майстру модно остаточно його зіпсувати - у місці незначного пошкодження утворюється конкретна вм'ятина.

Роздутості досить часто взагалі не помічаються мисливцями. Але коли вони стають явними також потрібно звернутися до фахівців. Поступове і легке лупцювання по стовбуру спеціальними приладами дозволить повернути ствол в колишній стан і подарує йому ще довгі роки роботи.

Причиною розхитати затвора може стати стирання гачка або болта. У цьому випадку необхідно просто змінити деталі. При появі осічок в першу чергу варто звернути увагу на стан бойків. Якщо вони забруднені - потрібно провести очищення. Якщо ж стан бойків ідеальне, а осічки відбувається, значить бойок осел або його закінчення занадто товсто. При осаді бойка його модно витягнути або загострити, проте не потрібно старатися - гострі бойки можуть порвати пістон. Слабкість бойової пружини також може негативно позначатися на стрільбі і провокувати осічки.

І останнє - зриви ударника і випадкові постріли. Вони можуть відбуватися тому, що підтирається карб на колесі замку або ударнику. Якщо стався такий випадок необхідно терміново звернутися до зброяра, інакше можуть статися неприємні наслідки.

Ретельний догляд за зброєю, його своєчасна чистка, правильна консервація і усунення пошкоджень допоможуть пролити термін служби і забезпечать якісну полювання.

Поділитися:

Замовити зворотній звязок

Ваше ім`я
Номер телефону
+380
Ваше питання, примітка
Наш менеджер передзвонить вам з 14:00 до 17:00

Відстежити замовлення

Повідомити про оплату